fbpx

הדרך הארוכה להסמכת ה-CISSP – חלק ד' (לקראת המבחן)
  5FC4B8D9-E1F4-4542-8C21-9449212E9893 Created with sketchtool. חייג עכשיו Fill 1 Created with Sketch. השאר פרטים

  סוד ההצלחה: תרגול, תרגול ועוד תרגול

  המבחן מכיל בין 100 ל-150 שאלות (כמות משתנה בגלל השיטה האדפטיבית) וצריך לענות עליהם תוך 3 שעות. מדובר במרתון פסיכולוגי מעייף כי לא פשוט לשבת כל כך הרבה זמן בריכוז מלא (אם זה עוזר להירגע, תזכרו שפעם המבחן היה מתקיים ב-6 שעות ובכתב…). רוב השאלות מורכבות גם למי ששולט בחומר. הדרך הטובה לעבור את המכשולים היא להתכונן "לאופי" המבחן ולהפחית את הלחץ ככל שניתן.

  שימו לב: מדובר במבחן אדפטיבי ולכן במידה והתשובות שלכם לא טובות לאורך המבחן ושאין לכם "סיכוי" לסיים בהצלחה, המבחן יסתיים לפני סף ה-100 השאלות המינימאליות (כולם נבחנים על לפחות 75 שאלות).

  בכתבה השניה בסדרה (חלק ב' תכנון לוח זמנים), הצגתי את התכנון שלי ואפשר לראות שהשבועיים האחרונים הוקדשו לחזרות ולתרגול. אציין שתיאמתי שבוע חופש מהעבודה לפני המבחן וזה מאוד עזר כדי ללמוד "בשקט" (אם לא אפשרי לפנות שבוע, כדאי לפחות לקבוע יום או יומיים).

  התחלתי את החזרות עם שתי סימולציות של 100 שאלות (כל אחת) ביום. לאחר מכן, עליתי ל-200 ול-250 שאלות. מדדתי זמן לכל הסימולציות.

  שימו לב : הנקודה החשובה היא לא לסיים את הסימולציה בזמן (בדרך כלל הייתי מסיים 100 שאלות תוך 50 דקות) אלה להתרגל לאופי המבחן (לשמור על הריכוז לאורך הזמן, לנסות לפתור מקסימום שאלות במינימום זמן, לא לבזבז זמן על השאלות הקשות ועוד).

  המשימה הקשה והמתישה היא לא הסימולציה עצמה אלה לעבור לאחר מכן על השאלות שוב ולנסות להבין למה התשובה נכונה או שגויה . תהליך זה יאפשר מיקוד בחומר הבעייתי וחיזוק הביטחון העצמי. חזרתי פרטנית על 70/80% מהשאלות (דילגתי על השאלות הקלות).

  האם אני מוכן?

  שאלת מיליון הדולר (או מאות הדולרים ליותר דיוק כי זה מה שיעלה לכם רישום למבחן חוזר – לכל מבחן יש דמי רישום של 699$). מקובל להגדיר את רמת המוכנות בהתאם לתוצאות בסימולאציות.

  המספרים מאוד יחסיים וזאת משתי סיבות :

  1) כל מערכת סימולציה בעלת רמת קושי שונה. מומלץ להשוות מה שניתן להשוות, אם קיבלתם 80% הצלחה בסימולציות AIO (של Shon Harris) או 75% הצלחה במבחני CCCure.org, אתם מוכנים. לגבי הסימולציות של המכללות, תתייעצו עם המרצה אם יש לכם (או שלחו לי הודעה פרטית).

  2) מכוון שסך השאלות לתרגול מוגבל, יש סבירות גבוהה שתעברו שוב ושוב על אותן השאלות ותענו בצורה אוטומטית כי אתם מכירים כבר את התשובה (לא תמיד במודע).

  קשה לי לאמין שניתן לעבור את המבחן בלי לתרגל 1000/1500 שאלות מינימום (אישית תרגלתי מעל 2000).

  אני ממליץ בחום להוריד מהרשת מסמכי CRAMS שונים (מסמכים שמרכזים את המושגים החשובים) ולבדוק שאתם מכירים אותם. ניתן לגשת לכמה דוגמאות בדף ה-Сheat Sheet בבלוג שלי.

  אסטרטגיה

  ש שיטות שונות להתמודד עם השאלות, לא משנה כל כך מהי השיטה שתבחרו, העיקר שתקבעו אסטרטגיה ותעמדו בה. אסטרטגיה ברורה גם תעלה את רמת הביטחון העצמי.

  להלן חוקי הברזל שהגדרתי לעצמי (על סמך ניסיון של האחרים ועל סמך הניסויים בסימולציות) :

  1) תמיד לקרוא את השאלות פעמיים ולהדגיש מילות מפתח : לשים לב למילות המפתח של השאלה כגון NOT, NEVER, BEST, ALWAYS …

  2) לנסות לזהות את התחום (Domain) הקשור לשאלה : מניסיונו, כאשר גיליתם מהו התחום הקשור לשאלה… השאלה הופכת לפחות קשה (וניתן אפילו לסנן חלק מהתשובות).

  3) להתחיל לקרוא את התשובות מהסוף אל ההתחלה (קודם לקרוא את התשובה d. , את התשובה c וכו).

  4) קודם כל, לסמן את התשובות הלא נכונות : אישית, הפכתי את השאלות (תשאלו את עצמכם את השאלה בצורה הפוכה).

  5) במידה ולא מצאתם את התשובה מיד (תוך 20-30 שניות), לסמן את השאלה לטיפול בסוף – יתכן והתשובה תהיה ברורה בקריאה השניה

  ואת החוק החשוב ביותר … לאור שינוי אופי המבחן בדצמבר 2017, לא ניתן יותר לסמן שאלות ולחזור אליהן מאוחר יותר.

  6) לאחר סימון תשובה, אין לשנות דעה – הניסיון מלמד שהאינסטיקנט הראשוני שלכם בדרך כלל נכון. יש סבירות גבוהה ששינוי יביא לטעות (שלא לדבר על בזבוז בזמן) …

  אין הבדל בניקוד בין תשובה שגויה לבין שאלה שלא נענתה. חשוב לוודא שאתם עונים על כל השאלות כי גם אם אתם לא מכירים את התשובה, יש לכם סבירות של 25% לענות נכון (יותר טוב מכלום).

  דבר נוסף, קיים מחקר שמקשר בין עולם המבחנים לבין עולם הסטטיסטיקה. ממליץ לקרוא כי מאוד מעניין (אם כי, לא מומלץ לבסס את הלימוד על השיטה 🙂 ).

  טיפים של הרגע האחרון

  הערה חשובה: לאור שינוי אופי המבחן (מעבר למבחן אדפטיבי), חלק מהמלצות של סעיף זה אינו רלוונטי יותר.

  הרבה מבקשים "טיפ אחרון" בערב המבחן : קבלו שניים 🙂

  • קודם כל, תרגעו ! לא בדיוק מפתיע אבל כל כך נכון. 24 שעות לפני המבחן, אל תתעסקו בחומר. תנסו להירגע, לכו לים, לשחק כדורסל או צאו לסרט. תנסו לישון טוב ביומיים האחרונים ותקפידו על אוכל קליל. לא דברים גדולים … אבל זה עוזר
  • ניהול הזמן : עוד לפני יום המבחן, תנסו לקבוע שיטה "לניהול זמן" ברורה ותעמדו בה. עוד משהו קטן שיעלה לכם את הביטחון העצמי.

  כמובן, מומלץ לצאת להפסקה לפחות פעם אחת.

  מה להביא ביום המבחן?

  שבועיים לפני המבחן שלי, החלטתי לעשות Shopping מיוחד. לא חייבים לקנות הכל מחדש אבל להלן רשימה של פריטים שמומלץ להביא ביום הדין (חלקם חובה) :

  • מכתב ההזמנה מודפס : שלא לא תעיזו לשכוח !
  • דרכון (או ת"ז) + מסמך מזהה נוסף (רישיון נהיגה לדוגמא)
  • ז'אקט/מעיל קל (למקרה של מתקפת מזגנים)
  • אין צורך להביא אטמי אוזניים : ניתן לקבל אוזניות במקום
  • Crams מודפסים. ניתן לעבור על החומר בקלילות עד לתחילת המבחן
  • נישנושים "חכמים" : כל אחד בהתאם לבטן שלו. אם זאת, תשתדלו לא להביא דברים "מלכלכים" (קוביות שוקולד לדוגמא). מומלץ להביא חטיפי אנרגיה
  • שתיה – תביאו בקבוק מים

  רגע האמת

  המבחן מתקיים בכיתות מחשוב במרכז PEARSON הנמצא רמת גן (דרך בן גוריון 2, קומה 9), צריך להגיע מוקדם (מינימום חצי שעה לפני תחילת המבחן, עדיף להקדים עוד קצת), אני ממליץ "לסייר" מראש כדי להימנע מטעות של הרגע האחרון.

  טיפ קטן למאחרים קרוניים: כדאי להגיע מוקדם בגלל שלוקח זמן לבצע רישום ובדיקות כניסה לכיתה (כולל רישום ביומטרי). למבחן אחר הגעתי בסביבות 07:20 והספקתי להיות הראשון בכיתה (איפשרו לי להתחיל את הבחינה לפני השעה שהופיעה בהזמנה). תזכרו שיש הרבה נבחנים (ולכן הרבה תהליכי רישום) כל יום.

  טיפ קטן למגיעים ברכב: מומלץ לחנות בחניון של קניון איילון (קרוב לרחוב בן גוריון). לא לשכוח להפעיל פנגו (יש לסמן "רמת גן – סובב איצטדיון ר"ג B).

  תדעו שיש שני בתי קפה צמודים לבניין הבחינה (למקרה שהקדמתם יותר מדי).

  בתקופתי, המבחן היה PBT (מבוסס כתיבה על נייר) אבל היום המבחן הינו ממוחשב (Computer Based Test – CBT).

  תוצאת המבחן תתקבל מייד עם סיומו.

  במידה ועברתם -> מזל טוב, אפשר לחזור הביתה ולהתחיל את תהליך ה-ENDORSEMENT (הסבר מפורט בכתבה הבאה) תוך מספר ימים (כאשר תקבלו אישור במייל מ-ISC2). אגב, בניגוד לארגונים אחרים (כמו ISACA), אין ציונים. אצל ISC2, כל העוברים או הנכשלים שווים.

  במידה ונכשלתם -> לא נורא, זה קורה להרבה מועמדים לעבור בפעם השניה (או שלישית). קחו כמה ימים של חופש מהלימודים ותחזרו ללמוד. מועמד שנכשל לא מקבל ציון (בעבר היו מקבלים הנכשלים ציון) אך מקבל הרשימה של התחומים מדורגת לפי הצלחתם במבחן. תחזרו ללמוד ותנו דגש על התחומים החלשים.

  לכולם -> תאספו את הציוד שלכם, סעו למקום רגוע (הים מקום נהדר), נשנשו משהו וחזרו הביתה לנוח (לאחר המבחן אתם תהיו מרוקנים נפשית ורק מנוחה יכולה לעזור).

  לסיכום

  בכתבה זו, עברנו על הכנות של הרגע האחרון. לצערינו, אין תחליף לתרגול אבל מילת המפתח של הכתבה היא "ביטחון עצמי" : תנסו לשפר אותה ככל האפשר לפני המבחן וכך תוכלו להתמקד בשאלות ובחומר הלימוד. ניתן לעשות דברים קטנים כדי לרוויח בגדול.

  בכתבה הבאה, נעבר על תהליך ה-ENDORSEMENT הנדרש כדי לקבל את ההסמכה.

  להמשך הבנתך המלאה, עבור לפרק

  תחזוקת ההסמכה

  היה סבלני וקרא עד הסוף. הקריאה תשפר את יכולתך לקבל החלטה כה חשובה ותחסוך לך טעויות אפשריות.